Society for Intercultural Education Training and Research

Grupa UCHO powstała jesienią 2015 roku, w odpowiedzi na wyzwania związane z otwarciem się Europy na przyjęcie uchodźców. Celem grupy jest aktywna refleksja nad obecną sytuacją migracyjną w Polsce i w Europie, a także włączanie się w działania promujące pokój i dialog międzykulturowy. Do grupy należy 21 osób, z czego najbardziej aktywne jest 8-10 osób.

Rozmawiamy na Skypie 3-4 razy w miesiącu.

W grupie są osoby, które zajmują się zarówno prywatnie jak i zawodowo migracjami, także osoby posiadające doświadczenie wymuszonych migracji.

 

Działania:

  • Przede wszystkim rozmawiamy o uchodźcach, dzielimy się naszą wiedzą, refleksjami, emocjami. Wszystko po to, by lepiej rozumieć aktualne zmiany w migracjach.
  • Prowadzimy akcję #rozmawiam, których celem jest przekazywanie wiedzy o uchodźcach, informacji o działaniach na rzecz/z uchodźcami, stworzenie przestrzeni do rozmowy. Można włączyć się w każdej chwili, w każdym medium, wpisując #rozmawiam i udostępniając wiedzę/refleksję związaną z uchodźcami i dialogiem międzykulturowym.
  • Mamy listę mailingową: sietar_ucho@googlegroups.com, na której pojawiają się informacje związane z uchodźcami, migracjami i kompetencją międzykulturową.
  • Włączamy się w różne inicjatywy sprzyjające budowaniu dialogu międzykulturowego, np. w Inicjatywę ?Dzień Solidarności z Uchodźcami? 15.10.2015 poprzez promocję naszej akcji #rozmawiam, także poprzez podpisanie listu od NGO do pani premier w sprawie podjęcia działań sprzyjających integracji uchodźców w Polsce.
  • Piszemy i składamy wnioski o granty (m.in. Anna Lindh Foundation’s Grants, European Found for Asylum, Migration and Integration, Wroclaw Municipality Founds). Marzy nam się przeprowadzenie projektu zgodnego z celami Stowarzyszenia SIETAR Pl!
  • Przygotowujemy quiz o uchodźcach
  • Uczestniczymy w spotkaniach i webinarach poświęconym uchodźcom, np. webinar SIETAR Austria ?Przesiedlenie uchodźców? z dnia 11.01.2016, z którego wiemy, że jest 59 mln uchodźców na świecie, zaś 86% z nich uchodźców przebywa w krajach rozwijających się (Global South). To nam daje szerszą perspektywę do rozmów.
  • Zbieramy potrzeby dotyczące darów dla uchodźców. Szukamy możliwości. Włączamy się w zbiórki darów, które są już organizowane. W każdej chwili można dostarczać dary do ośrodka dla uchodźczyń na Targówku ? przede wszystkim artykuły higieniczne.

 

img_divider

KOORDYNATOR: Kinga Białek

ZAPRASZAMY! Wszyscy, których interesują szeroko rozumiane zagadnienia między- i wielokulturowości ? czy to problemy komunikacji w korporacjach międzynarodowych, czy adaptacji uchodźców są mile widziani w grupie SIETAR POLSKA. Zapraszamy zarówno studentów, jak również osoby, dla których tematy kontaktów międzykulturowych to codzienna praca lub po prostu zainteresowania.

Chętnie odpowiemy na wszytskie pytania

 

Napisz do nas. Tytuł maila: Grupa UCHO.